top of page

W stronę Słońca, czyli jak odpowiednio usytuować dom względem stron świata


Decyzja o właściwym usytuowaniu domu na działce jest kluczowa jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Odpowiednie umieszczenie budynku względem stron świata wpływa na komfort jego użytkowania, koszty ogrzewania oraz widoki z okien, które będą nam towarzyszyć przez lata.

Usytuowanie domu względem stron świata to sztuka kompromisu, uwzględniająca preferencje mieszkańców, ich styl życia oraz specyfikę działki. Kluczowym elementem planowania jest zapewnienie odpowiedniego doświetlenia poszczególnych pomieszczeń światłem dziennym. Najlepiej trzymać się zasady „podążania za słońcem”. Pomieszczenia używane rano powinny być skierowane na wschód, a te używane wieczorem – na zachód. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu pomieszczeń, można cieszyć się naturalnym światłem, oszczędzać na ogrzewaniu i codziennie podziwiać piękne widoki z okien. Strona północna 


Najkorzystniejsze są działki z wjazdem właśnie z tej strony. Taki projekt pozwala na łatwe umieszczenie garażu, wiatrołapu oraz pomieszczeń gospodarczych również po stronie północnej. Dzięki temu kluczowe pomieszczenia, takie jak salon, gabinet czy sypialnie będą miały lepszy dostęp do naturalnego światła. Kuchnia również może być umieszczona od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej, ponieważ rozproszone światło będzie wtedy optymalne. Szerokie, niezbyt wysokie okna pozwolą na równomierne oświetlenie blatów roboczych i utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, gdzie przechowujemy żywność. 

  

Strona południowa 


Działki z wjazdem od południa wymagają innego podejścia oraz projektu domu, gdyż zaleca się, aby strefa dzienna znajdowała się od strony południowej lub południowo-zachodniej. To właśnie tam pomieszczenia są najlepiej doświetlone w godzinach popołudniowych. Jest to więc idealne miejsce na umieszczenie salonu, jadalni, biblioteki czy wyjścia na taras. Właściwe wykorzystanie światła południowego pozwala na maksymalne nasłonecznienie kluczowych pomieszczeń, co zwiększa komfort użytkowania i obniża koszty ogrzewania. Ogród po południowej stronie domu z pewnością zapewni przyjemne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu. 

 

Strona zachodnia 


Zachodnia strona działki, podobnie jak południowo-zachodnia, jest idealna dla salonu oraz pokoi dziecięcych. Pomieszczenia po tej stronie korzystają z naturalnego światła aż do późnych godzin popołudniowych, co jest szczególnie korzystne dla dzieci. Salon z widokiem na zachód może być doskonałym miejscem do relaksu po całym dniu, kiedy słońce powoli zachodzi, tworząc przytulną atmosferę.

 

Strona wschodnia 


Wschodnia strona działki, a także północno-wschodnia i południowo-wschodnia, to doskonałe miejsce na sypialnię. Dzięki oknom skierowanym na wschód możemy budzić się wraz ze wschodem słońca, co pozytywnie wpływa na nastrój od samego rana. Wschodnia ekspozycja jest również korzystna dla pomieszczeń, w których spędzamy czas rano. 


Rozmieszczenie pokoi względem stron świata

Podsumowanie


Opisane powyżej zasady dotyczą sytuacji idealnej, jednak w praktyce usytuowanie domu względem stron świata często wymaga kompromisów. Ukształtowanie działki oraz otaczający krajobraz mogą wymuszać pewne ustępstwa. Kluczową zasadą pozostaje podążanie za słońcem: pomieszczenia poranne na wschód, dzienne i wieczorne na południe i zachód, a pomieszczenia gospodarcze na północ. Widoki z okien również odgrywają ważną rolę – dom powinien być miejscem nie tylko funkcjonalnym, ale i przyjemnym do życia. 

 

Podążając za naturalnym rytmem słońca i odpowiednio planując przestrzeń, można stworzyć komfortowy, jasny i ciepły dom. Odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata zapewnia naturalne światło przez większą część dnia, co wpływa na zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców. Pozwala to również na oszczędności na ogrzewaniu i oświetleniu, a systemy takie jak rolety czy markizy pomogą regulować nasłonecznienie i temperaturę we wnętrzach. 

 

Comments


bottom of page