top of page

Jaką nieruchomość wybrać?

Na co zwrócić uwagę, by dopasować nieruchomość dla siebie?


Wybór odpowiedniej nieruchomości to istotna decyzja, która będzie miała wpływ na komfort i jakość życia. Dostosowanie nieruchomości do własnych potrzeb jest kluczowe, aby czuć się dobrze w swoim nowym miejscu. Dzisiaj przedstawiamy kilka kroków, które pomogą Wam w dokonaniu właściwego wyboru.


Designed by Freepik

1. Budżet


Ustal realistyczny budżet na zakup nieruchomości, uwzględniając wszystkie koszty. Pamiętaj, że cena to nie tylko koszt zakupu ale także utrzymania i ewentualnej renowacji nieruchomości oraz podatki, opłaty i koszty związane z ewentualnym kredytem hipotecznym.2. Lokalizacja


Zastanów się, czy chcesz mieszkać w centrum miasta, na przedmieściach, czy może na wsi. W wyborze lokalizacji warto kierować się swoim stylem życia oraz potrzebami dotyczącymi pracy, szkół, komunikacji publicznej, sklepów i innych istotnych dla Ciebie udogodnień.


Bezpieczna lokalizacja jest priorytetem dla wielu osób, zwłaszcza rodzin z dziećmi. Ludzie chcą mieszkać w miejscach, gdzie czują się bezpiecznie. Niektórzy preferują życie w centrum miasta z dostępem do kulturalnych i rozrywkowych atrakcji, podczas gdy inni wolą spokojne przedmieścia lub wiejskie tereny.


Pamiętaj, że lokalizacja ma wpływ także na wartość nieruchomości - te położone w atrakcyjnych, dobrze skomunikowanych i bezpiecznych miejscach są zazwyczaj droższe niż te znajdujące się w mniej atrakcyjnych lokalizacjach jak np. w obszarze poza miastem.3. Typ nieruchomości


Zdecyduj, czy wolisz mieszkanie, dom, apartament, czy może coś zupełnie innego jak loft czy dom w zabudowie szeregowej. A może po prostu działka, na której sam/sama wybudujesz swoje wymarzone lokum?


Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i preferencje dotyczące nieruchomości. Czy szukasz mieszkania dla siebie, dla rodziny, czy może inwestycji?


Poszukaj informacji na temat różnych rodzajów nieruchomości, takich jak mieszkania, domy jednorodzinne, domy wielorodzinne, działki budowlane, itp. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę w kontekście Twoich potrzeb i preferencji.4. Metraż czy liczba pokoi?


Określ, ile przestrzeni i pomieszczeń potrzebujesz. Dla niektórych osób najważniejsza może być liczba pomieszczeń, chociażby ze względu na dzieci (aby każde z nich miało swój pokój), innym wystarczy jedna sypialnia ale za to z dużym salonem.


Zastanów się, czy zależy Ci na liczbie pokoi, czy ważniejsze są dla Ciebie przestronne pomieszczenia o dużym metrażu przy mniejszej liczbie pomieszczeń. A może wystarczy Ci jeden pokój i mały metraż lub potrzebujesz wielu pomieszczeń o dużych metrażach?


Upewnij się, że nieruchomość jest odpowiednio przystosowana do Twoich potrzeb i planów życiowych.5. Udogodnienia


Zastanów się, jakie udogodnienia są dla Ciebie istotne. Czy potrzebujesz ogródka, miejsca parkingowego, windy, komórki lokatorskiej, piwnicy czy może nawet basenu w budynku?


Weź pod uwagę takie aspekty jak czas dojazdu do pracy, odległość ośrodków kultury lub ośrodków sportowych, restauracji czy przystanków autobusowych. Jeżeli szukasz nieruchomości idealnej dla rodziny z dziećmi, zwróć uwagę na takie udogodnienia jak bliskość placów zabaw, piaskownic czy szkół.


Upewnij się, że nieruchomość spełnia Twoje oczekiwania także na przyszłość.6. Stan techniczny i prawny nieruchomości


Zastanów się, czy szukasz nieruchomości gotowej do zamieszkania, czy jesteś gotów na wykańczanie, remont lub modernizację. Nieruchomości "do remontu" najczęściej wiążą się z niższą ceną w porównaniu do mieszkań "do wejścia", jednak konieczność ich remontowania finalnie może (ale nie musi!) przełożyć się na podobną cenę nieruchomości. Różnicą jest to, że w przypadku kupienia nieruchomości "do remontu" musisz ponieść dodatkowe koszty finansowe oraz poświęcić trochę czasu i pracy.


Zwróć uwagę na stan techniczny nieruchomości. Sprawdź, czy nie ma ukrytych problemów, takich jak wilgoć, grzyb, czy problemy z instalacjami.  Sprawdź stan instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, ogrzewania, izolacji termicznej. 


Oprócz stanu technicznego sprawdź także stan prawno-administracyjny nieruchomości, obciążeń gruntowych, praw własności.7. Rynek pierwotny lub wtórny


Na rynku wtórnym znajdziesz takie nieruchomości, z których ktoś już wcześniej korzystał. Najczęściej są one już "gotowe do wejścia" lub do remontu/odświeżenia. Rynek pierwotny oferuje mieszkania, z których nikt wcześniej nie korzystał. W tym przypadku najczęściej masz większą swobodę w urządzaniu mieszkania, gdyż często są one w stanie deweloperskim.


Pamiętaj, że istnieją także nieruchomości na rynku pierwotnym wykańczane "pod klucz" lub gotowe, do wejścia.


Zastanów się, czy wolisz gotowe mieszkanie czy chcesz dostosować nieruchomość do swoich gustów i potrzeb. Tak jak w przypadku remontu, tak samo w przypadku wykańczania mieszkania, łączny koszt finalnie może (ale nie musi!) przełożyć się na podobną cenę nieruchomości.
Co wybrać?


Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się, jak powyższe czynniki wpisują się w Twoje obecne życie oraz plany na przyszłość. W taki sposób uda Ci się wybrać nieruchomość która nie tylko spełni Twoje aktualne potrzeby ale i będzie dopasowana pod kątem planów życiowych.


Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze nieruchomości lub w przeprowadzeniu Cię przez proces transakcji, skontaktuj się z pośrednikiem nieruchomości, który pomoże Ci znaleźć opcje dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu.Comments


bottom of page